Çevre Etiketli Ürünler

Çevre etiketli ürünler, denilince bir çoğumuzun aklına ilk olarak gıda ürünleri gelmekte... Öyle ki bu durumun ana neden ve sebebi, bugüne kadar söz konusu olan bu konu devlet bünyesinde, ele alınmamış ve yalnızca, bu alanda verilmekte olan sertifikalarda yoğunluk gıda üzerine olmaktaydı. Ülkemiz genelinde son dönemde çevre etiketleri aklınıza gelebilecek hangi kategoride olursa olsun, her ürüne etkin bir şekilde verilebilmektedir. Bu alanda etkin olarak çalışmakta olan firmalar, devlet bünyesi dahilinde çalışmakta olanlar ve dahi, bizler gibi özel yetki almış olan kuruluşlar, kategori ve benzeri durum söz konusu olmadan etkili bir şekilde ürünlerin kabulü sağlanmaktadır. Son dönemde ciddi düzeyde etkili ve aktif bir şekilde yapılmakta olan çalışmalar, ürünlerin kategorilerine göre de çeşitlilik kazanmaktadır. Öyle ki bir ürün, birçok farklı kategoride etkin olarak sunulabilmektedir. Böyle durumlarda söz konusu ürünler, bünyemiz dahilinde, kategorisel olarak değerlendirilir ve bu alanda söz konusu testlere tabi tutulur.

Dünya genelinde etkin ve aktif bir şekilde çalışmalarını devam ettirmekte olan firmalar, bu alanda geliştirmiş oldukları testler ve dahi deneyler sayesinde, bireyle son derece etkili bir şekilde faaliyet göstermektedirler. Bu kapsamda ele alınmakta olan ürünlerin bünyemiz dahilinde işleri bittiğinde ve herhangi bir sorun çıkmadığında, söz konusu olan ürüne ECOmark sertifikası verilir. Bu sertifikanın uluslar arası geçerliliği elbette vardır ve etkili bir şekilde korunmaktadır. Söz konusu ECOmark sertifikasını bizler ürününüze verdikten sonra, var olan ürün EUROLAB tarafından da test edilir. Kategorisel bağlamda ve bizlerin yapmış olduğu gibi, AB standartlarında etkili bir şekilde, söz konusu ürünler test edilir. Deneylere tabi tutulur. Olası bir sorunun çıkması durumunda, ürün sahibi etkili bir şekilde EUROLAB bünyesi çalışanları tarafından bilgilendirilir ve sorunun ne olduğu etkin olarak aktarılır. Bunun haricinde, söz konusu üründe olumsuz olabilecek bir durumun çıkmadığını varsayarsak eğer, söz konusu ürün, EUROLAB tarafından onaylı bir şekilde, TÜRCERT'e gönderilir. Söz konusu TÜRCERT, bünyesinde bulundurmakta olduğu bilim adamlar ve dahi kalifiye elamanlar aracılığı ile, ürünü etkili bir şekilde tekrardan kontrol eder. Yine sorun çıkmaması durumunda onayı verir... Ve bu andan itibaren söz konusu ürün artık resmi olarak çevre etiketli bir ürün olarak karşımıza çıkar. Bu durum tüm Dünya genelinde bu şekildedir. Ve söz konusu süreç kesin ve net olarak bu şekilde işlemektedir.

Tüm bunların yanı sıra bünyemiz dahilinde bulundurmakta olduğumuz ürünler, çevre etiketli oldukları taktirde, söz konusu ürünün, ithalatı ve dahi ihracatı, yani uluslar arası ticaret anlamında son derece ciddi düzeyde bir artısı söz konusu olacaktır. Bunun yanı sıra ülkemiz dahilinde, içerisinde satışları gerçekleştirilmekte olan ürünlerin alımları, satımları ve müşterileri son derece hızlı bir şekilde faaliyet göstermektedirler. Öyle ki söz konusu Çevre Etiketli ürünlerin, güvenilirlik anlamında reklamlarını hali hazırda devletsel bağlamda tüm Dünya yapmaktadır. Bu durum toplumun söz konusu olan, etikete güveni kesin ve net bir şekilde pekiştirilmiş, kabul ettirilmiştir.

Çevre etiketli ürünler, her açıdan her tarafa ve dahi bireye, topluma faydalıdır. Öyle ki söz konusu ürünlerin üretim yerleri dahi, ekolojik anlamda ürüne ve sonrasında, Dünya'nın herhangi bir bölgesine biyolojik anlamda zarar vermemesi üzerine tasarlanmıştır.

Ülkemiz bu bağlamada yakın zamanda son derece etkili adımlar atmıştır. Öyle ki uzun yıllardan bu yana yapılmakta olan denetimler, gıdasal ya da bazı ürün kategorileri dahilinde, sınırlı kalmaktaydı. Son dönemde bu durum resmi olarak devlet tarafından ve dahi devletlerin kurumları tarafından etkili bir şekilde kabul edildi.

20 Ekim 2018 Cuma günü kabul edilen kanun gereği, resmi gazetede yapılan haber, çevre etiketli ürünlerin önünün ne denli açıldığına yönelik verilen en büyük göstergedir.

Tüm bunların yanı sıra, çıkan kanunların ürünler üzerinde yapılan araştırmaların yanı sıra, ülkemiz ve dahi Avrupa ülkeleri söz konusu çevre etiketi çalışmalarını, Avrupa'da ve ülkemizde belli şartlar altında yapmaktadırlar. Bu şartlar AB'de ve ülkemizde etkili bir şekilde, sunulmakta olan, genelgeye dair konulmaktadır. Söz konusu firmamız, EUROLAB, TÜRCERT, bu alanda var olan çalışmalarını etkili bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu durum neticesinde, bireyler ve kurumlar, Çevre etiketine etkin olarak yönelmişlerdir.

ECOLabel™ kısaca çevre etiketi, uluslararası kabul gören ekolojik çevre işaretidir, ülkemizde herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır, çeşitli çevre etiketleri içerisinde kabul gören en ünlü Amerikan menşeli uluslararası etikettir.

Başvuru Yap