Çevre Etiketli Kozmetik Ürünler

Günümüzde, kozmetik Dünyası çok ciddi boyutta olmak üzere çalışmalarını sürdürmektedir. Söz konusu çalışmalar gayet etkili bir şekilde, faaliyet göstermekte olup ülkemizde ve dahi Dünya'da hat safhada olmak üzere kozmetik ürünleri satışları gerçekleştirilmektedir. Satışlarının yanı sıra, çok ciddi boyutta üretim yer ve mekanları da oldukça dikkat çekicidir. Fakat, belkide tüm kullanıcıların aklındaki en dikkat çekici ve önemli soru olan söz konusu ürünlerin, insan sağlığı açısından güvenilirliği ne boyuttadır, ne durumda ve konumdadır. Öyle ki bu sorunun cevabı ne yazık ki çok da iç açıcı değildir. Bu durum neticesinde, ülkemiz genelinde ve dahi Dünya genelinde hali hazırda satılmakta olan kozmetik ürünlerine göz gezdirdiğimizde, ya da belli başlı bir teste tabi tuttuğumuzda, söz konusu ürünlerin kullanan, bireylere çok ciddi boyutlarda zararlarının olduğu aşikar. Elbette söz konusu ürünlerin yanı sıra ülkemiz dahilinde, gayet etkili, insan cildine ve dahi bünyesine zarar vermeyecek aksine, yarar sağlayacak olan krem ya da benzeri, kozmetik ürünleri de hali hazırda vardır, bulunmaktadır. Dünya genelinde etkili bir şekilde çalışmalarını devam ettirmekte olan kozmetik firmaları özellikle bu alanda son derece etkili bir şekilde çalışmalarını devam ettirmekte ve sürdürmektedirler. Dünya genelinde kozmetiğe yönelik bu yoğunluğun, bu denli hat safhada olması durumu, devletsel bağlamda söz konusu ürünlerin, denetlenmesi yönünde bir karar çıkmasına neden oldu diyebiliriz.

Öyle ki 19 Ekim 2018 Cuma günü çıkarılmakta olan söz konusu karar neticesinde, artık kozmetikte dahil, birbirinden farklı birçok ürün etkili bir şekilde, belli başlı kategorisel bağlamda testlerden geçirilecek ve bu anlamda söz konusu ürünlere olumlu sonuç çıkması durumunda, çevre etiketi basılacaktır. Söz konusu etiket kapsamında ürünlerine ve benzeri çalışmalarına devam etmekte olan firmalar, gayet olumlu sonuçlar almakta olup ürünleri bu anlamda değerli bir fiyata satmakta ve çok daha çabuk sipariş almaktadır. Ülkemiz dahilinde bu alanda, çıkan yasa kapsamında bireyler etkili bir şekilde faaliyetlerini devam ettirmektedirler. Öyle ki söz konusu yasa genel anlamda ele alındığında çok ciddi ve etkili boyutta, bir iş olarak karşımıza çıktığı kesin ve nettir. Söz konusu uygulama özünde, ekolojik anlamda bütünüyle orijinal ve dahi organik olarak hizmet vermektedir. Dünya genelinde bu anlamda hizmet verilmesi amaçlanmış ve 90 lı yıllarda başlatılmış olan söz konusu uygulama bugün tüm Dünya dahilinde etkili bir hal almıştır. Birçok firma ve kurum çıkarılan yasalar kapsamında artık, kullanıcı olarak karşınıza çıkmakta olan bireylere ve ekolojik anlamda sorun yaratabilecek ürünleri hiçbir şekilde taviz verilmeyecek, söz konusu uygulama bu tavizi hiçbir anlam ve açıdan vermeyecektir. Dünya genelinde bulunmakta olan ülkeler, özellikle de Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet göstermekte olan ülkeler başta olmak üzere, söz konusu uygulamaya son derece ciddi bir şekilde, destek vermektedirler. Öyle ki sivil toplum kuruluşları da yıllardan beridir, bu işin üzerindedir zaten ve hali hazırda etkili bir şekilde, destek vermektedir.

Tüm bunların yanı sıra, bizler bu alanda Çevre Etiketi konusunda, ön ayak olan ve söz konusu ürününüzü, etkili bir şekilde bütün işlemler sonuçlanıncaya kadar, takip eden bir firma olarak karşınıza çıkmaktayız. Bu alanda, etkili bir şekilde faaliyetlerine devam etmekte olan firmamız ürününüzün yapılan uygulamalar ve dahi testler neticesinde sorun çıkmaması durumunda, bünyemizde barındırılmakta olan ve uluslar arası bağlamda geçerliliği olan söz konusu ECOmark sertifikasını da sizlere etkili bir şekilde vermekteyiz.

Peki söz konusu süreç nasıl işliyor?

Öncelikle bizlere, eko etiketli, ECOmark lı ya da Çevre etiketli olmasını bu şekilde kabul edilmesini istediğiniz ürününüzü getiriyorsunuz. Söz konusu ürün etkili bir şekilde bizlere geldikten sonra, bünyemiz dahilinde AB ve ülkemizde kabul gören genelge çerçevesinde söz konusu ürünü, kategorisel olarak çeşitli deney ve testlerden geçiriyoruz. Söz konusu üründe olası bir sorun çıkmaması durumunda bizden, ECOmark sertifikasını ürün alıyor. Sonrasında, söz konusu ürün EUROLAB tarafından taranıyor ve belli aşamalarda, çeşitli testlere tabi tutuluyor. Bu işlem dahilinde etkili bir şekilde test edilen üründe, sorun çıkmadığı an itibariyle ürün, TÜRCERT'e gönderiliyor ve etkili bir şekilde onaylanıyor. Onaylanan ürün o gün itibari ile çevre etiketli ürün olarak varlığını sürdürüyor.

ECOLabel™ kısaca çevre etiketi, uluslararası kabul gören ekolojik çevre işaretidir, ülkemizde herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır, çeşitli çevre etiketleri içerisinde kabul gören en ünlü Amerikan menşeli uluslararası etikettir.

Başvuru Yap