Çevre Etiketli Kimyasal Ürünler

Kimyasal ürünler, her ne kadar çevre etiketi baz alınarak değerlendirildiğinde iğreti dursa da, kimyasal olmasına rağmen ekolojik bağlamda insanlığa çok ciddi bir zararı bulunmayan bir çok üründe bulunmaktadır. Bu ürünler üzerinde genel itibari ile çalışmakta olan ve söz konusu ürünleri, üretmekte olan firmalar genel itibari ile kozmetik üzere olan firmalardır. Öyle ki kozmetik sanayinde olmakta olan gelişim birçok kimseninde dikkatini bu alana çekmektedir. Dünya genelinde, gayet etkili bir konumda çalışmakta olan firmalar, ülkemiz dahilinde artık söz konusu ürünleri, belli başlı tetkikleri sonrasında piyasa dahiline sunabilecek. Bu durum birçok kurum ve kuruluşun çevre etiketi konusuna yönelmesini kesinleştirmiş ve gerekli kılmıştır.

Günümüzde, her ne kadar kimyasal ürünlerle kendimizi arındırmaya çalışsakta bu yönde etkili bir şekilde kimyasal ürünlere karşı bir tür tavır almış olsak da hali hazırda bazı kimyasal ürünleri etkili bir şekilde kullanmaktayız. Kullanmak durumunda kalıyoruz. Öyle ki bu durum neticesinde, devletimiz bünyesinde, yakın tarihte çıkmış olan yasa gereği firmalar, üretmekte oldukları kimyasal ürünleri artık, çevre etiketli olarak, piyasa dahiline sürebilecekler. Bu durum neticesinde bireyler etkili bir şekilde çalışmaktadırlar. Dünya genelinde,etkin ve aktif bir şekilde çalışmakta olan birçok firma söz konusu yasa gereği ülkemizde bulundurmakta olduğu ürünlerini etkili bir şekilde çevre etiketli ürün moduna sokmak üzere çalışmalarına başlamışlardır.

Kimyasal ürün denilince genel itibari ile akla gelebilecek olan ürünler, elbette kozmetik sanayinde üretilmekte olan ürünler olmaktadır. Söz konusu sanayide etkin olarak üretilmekte olan istemsiz bir şekilde kimyasal boyutlara bir şekilde ulaşabilmektedir. Devlet nezninde son dönemde üretilmekte olan birçok ürün, devlet kontrolünde olabildiği, yapıldığı için bir nebzede olsa, çevreye ve dahi insana olan zararları azaltılarak bireylere etkili bir şekilde sunulmaktadır.

Söz konusu uygulama 19 Ekim Cuma günü, etkin olarak faaliyete geçmiştir. Devlet tarafından kabul edilerek, resmi gazetede halka ve dahi topluma duyurulmakta olan çevre etiketi uygulaması, Dünya genelinde uzunca bir süredir uygulanmakta olan ekolojik bağlamda gözde uygulamalardan bir tanesi konumunda etkili bir ürün olarak kabul edilmektedir.

Çevre etiketi kapsamında çıkarılan yasa gereği ülkemiz dahilinde bulunmakta olan birçok üretici son derece etkili bir şekilde, çevre etiketi uygulamasına geçiş yapmak istemektedirler.

Peki çıkarılmış olan söz konusu yasa gereği, Çevre etiketine nasıl ve ne şekilde geçiş sağlayabilirsiniz?

Bu sorunun ana cevabı etkili bir şekilde söz konusu yasa kapsamında verilmiştir. Dünya genelinde bu alanda hizmet vermekte olan onlarca firma bulunmaktadır. Ülkemizde ise, bizler etkili bir şekilde çalışmalarımıza uzun yıllardır devam etmekteyiz.

Bizler eko etiket firması olarak, sizlere çevre etiketini direkt olarak verememekteyiz. Fakat söz konusu ürününüzü, çevre etiketi kapsamında girmiş ve dahi girecek olduğu bütün testler dahil, olmak üzere tüm kurumlar üzerinde etkili bir şekilde takip altında tutmaktayız. Tüm bunların yanı sıra, bünyemizde bulundurmakta olduğumuz, bilim adamları ve dahi, alanında uzman bireyler ile etkili bir şekilde çalışmaktayız. Ürün üzerinde gerçekleştirmekte olduğumuz çalışmalar belli başlı deney ve testlerden ibaret olmaktadır, ayrıca söz konusu testler, var olan ürünün kategorisine göre belirlenmekte olup bu yönde uygulanmaktadır.

Bünyemiz dahilinde kabul edilmekte olan test ve dahi deneyler, AB ve ülkemizin kabul ettiği, genelgeler kapsamında etkili bir şekilde kabul edilmekte ve uygulanmaktadır. Bir çok açıdan değerlendirildiğinde Dünya üzerinde son derece etkili bir şekilde faaliyet göstermekte olan firmalar, ülkemiz dahilinde satış yapmak üzere, geldiklerinde söz konusu çevre etiketi kapsamının nasıl ve ne yönde olacağı ile alakalı, bizlere danışmaktadırlar. Getirmiş oldukları ürünleri de yukarıda bahsettiğimiz üzere bünyemizce incelemekteyiz. Olası bir sorun çıkmadığı zaman, söz konusu ürünü, EUROLAB, teslim ederek bünyeleri dahilinde testlere tabi tutmakta ve ardından söz konusu ürünün onaylanmasını beklemekteyiz. Ülkemiz dahilinde bulunmakta olan birçok firmanın ürünü bu alanda onaylandıktan sonra, ürünler TÜRCERT'e gönderilir ve bir adet onay işlemi de orada gerçekleşir. Bu anlamda onaylanan ürün, artık o andan itibaren çevre etiketli ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bu durumdan sonra artık söz konusu ürün, gerek piyasa anlamında gerekse de, alım ve dahi satım konusunda, etkili bir konuma gelmiş bulunmaktadır.

ECOLabel™ kısaca çevre etiketi, uluslararası kabul gören ekolojik çevre işaretidir, ülkemizde herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır, çeşitli çevre etiketleri içerisinde kabul gören en ünlü Amerikan menşeli uluslararası etikettir.

Başvuru Yap