Türkiyede Çevre Etiketi Sistemi

19 Ekim Cuma günü resmi gazetede yer alan haber, son derece etkili bir şekilde karşımıza çıktı... Türkiye o gün çevre etiket ya da eko etiket'de diyebiliriz. Söz konusu, uygulamaya resmen geçti. Bu durum neticesinde birçok firma ve kurum sahibi birey, ürünlerini etkili bir şekilde eko etiket kapsamına aldırmak üzere, çalışmalara başladı.

Tüm bu durumlar neticesinde, ülke gündeminde olan birçok konu yer değiştirerek, çevre etiketi, ekoloji v.b gibi konulara kaydı... Günümüzde, ekoloji gerek ülkemizde gerekse de Dünya çapında son derece önemli bir konu olarak ele alınmaktadır. Öyle ki farklı açılardan ve alanlardan değerlendirildiğinde, birçok bilim, meslek ve dahi farklı kategoride var olmakta olan her türlü dala etkili bir şekilde değmektedir. Bünyesi dahilinde doğanın direkt olarak kendisini olabilme potansiyeline sahip söz konusu ekoloji, zaman içerisinde, Biyoloji Ana bilim dalından da ayrılarak kendi başına bir bilim dalı olması, an meselesi... Öyle ki bünyesi dahilinde bulundurmakta olduğu binlerce bilim adamı ve daimi olarak üzerine yapılmakta olan araştırmalar, her daim ciddi bir etki yaratmaktadır. Birçok farklı kategoride ve alanda ekolojiye dair bir şeyler duyarız. Özellikle son dönemde, bireylerin organik söylemine alıştığı ve bu yönde beslenerek bu yönde ürünler kullanmak istedikleri aşikardır. Gıda'da, tarımda, her türlü ürün ve üretiminde bireyler artık bütünüyle, organik olarak kullanılmakta ve yapılmakta olan ham maddelerden yapılsın istiyorlar.

Günümüzde, bu durum hayli istikrarlı bir şekilde devam etmektedir. Öyle ki Dünya'da artık bu yönde meyil etmektedir. Özellikle ülke genelinde ve dahi Dünya genelinde etkili bir şekilde çalışmalarını sürdürmekte olan firmalar, ECOmark, eko etiket ve dahi çevre etiketi gibi ürünlerin olmaması durumunda hiç bir şekilde çalışmalarını devam ettirmektedirler. Öyle ki söz konusu ürünlerin bu alanlarda var olan etiketleri ciddi düzeyde önem arz etmektedir. Gerek ürünlerin satım aşamasında, gerekse de, söz konusu mekana pazarlama durum ve konusunda, son derece önemlidir. Eko etiketli ürünler bütünüyle, ekolojik yani doğal yollardan üretilmekte olup, organik ya da yüzde bakımından ele alındığında yüzde yüz sağlıklı olarak nitelendirilmektedir.

Bizler bünyemiz dahiline getirilmekte olan ürünlere, ekolojik sertifika vermekteyiz. Dünya'nın farklı bölgelerinde şubeleri bulunmakta olan firmamız bu alanda ülkemizde de etkili bir şekilde çalışmaktadır. Öyle ki söz konusu ürünlerin özellikle test aşamalarında, son derece gözde bir şekilde çalışmakta olan arkadaşlarımız, kategorilerine göre, ürünleri belli başlı deneylere sokmakta olup, değerlendirmektedirler. Değerlendirme aşamaları tamamlanmakta olan söz konusu ürünler, EUROLAB tarafından söz konusu kurumun kendi bölgesinde etkili bir şekilde test edilir. Onay aşaması ve sürecinin sonrasında, birçok alanda faal olarak görev yapmakta olan kurum yetkilileri, ürün onaylanmışsa, TÜRCERT'e resmen onaylanmak üzere gönderirler. Bu aşamadan sonra, bizlerle başlamış olan süreç, ürün sahibine, ECOMARK ve çevre etiketi, sertifikaları verilmiş olarak döner. Bu durum tüm Dünya genelinde bu şekilde işlemektedir. İlerleyen günlerde, son derece etkili olarak çalışmalarını sürdürmekte olan ürün sahipleri, yetkilileri gerek pazarlama aşamasında, gerekse de ürünlerin satım aşamalarında yaşanılmakta olan sıkıntıların, hissedilir, oranda düştüğünün farkına varacaklardır.

Dünya genelinde, etkili bir şekilde faaliyet göstermekte olan yetkililer, bu alanda özellikle çevre etiketi konusunda, ön plana çıkan çalışmaları gerçekleştirmektedirler. Ülkemiz dahilinde de yakın zamanda alınmış karar neticesinde, birçok firma ve kurum yetkilisi ürünlerini, eko etiketli bir hal aldırmak üzere, çalışmalarına başladılar. Bu durum birçok açıdan değerlendirildiğinde, son derece önemli bir adımdır. Öyle ki yıllardan günümüze gelmekte olan söz konusu olan kontrolsüz ürünler gerek sağlık açısından gerekse de, bireye olan kesin ve net zararından dolayı birçok sorunu beraberinde getirmekteydi. Geçmiş yıllarda bütünüyle, gıda sektöründe yapılmakta olan, ekolojik ürün sertifikası gerçeği, günümüzde hayli etkili bir durum konuma gelmiştir. Öyle ki birçok kurum ve firma ürün tercihini artık kesin anlamda ekolojik ürün yani çevre etiketli üründen yana kullanmaktadır. Bu kapsamda ele alındığında, gelecek çevre etiketli ürünlerde yana olacaktır. Öyle ki son dönemde ülkemizin birçok bireye, kuruma ve dahi firmaya karşı söz konusu olan yaptırımları, bireyleri ciddi anlamda, çevre etiketli ürüne teşvik etmekle kalmamış, direkt olarak kullanılmaya başlanmıştır.

ECOLabel™ kısaca çevre etiketi, uluslararası kabul gören ekolojik çevre işaretidir, ülkemizde herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır, çeşitli çevre etiketleri içerisinde kabul gören en ünlü Amerikan menşeli uluslararası etikettir.

Başvuru Yap