Çevre Etiketlemesi Prosedürleri

Çevre etiketi prosedürler genel olarak ele alındığında söz konusu prosedürler ürünlerin kategorilerine göre farklılık göstermektedirler. Söz konusu prosedürlerden bazıları;

-Ürün ya da firma bütünüyle ekolojik olacak.

-Belli oranda kimyasallık söz konusu olabilir. Fakat söz konusu kimyasallar hiç bir şekilde ekolojik dengeye karşı bir tutum içerisinde olmayacatır.

-Çevre etiketi genel anlamda, ekoloji ve dahi insan, toplum dostudur. Söz konusu ürünler bu esasa göre denetlenmektedir.

Genel anlamda çevre etiketi prosedürleri bu şekildedir. Söz konusu prosedürler uygulamanın gelişmesi durumunda, etkili oranda artış gösterecektir.

Ülkemiz ise bu durum üzerine resmi olarak yasasını ilk defa 19 Ekim 2018 Cuma günü yayınlanmış olan resmi gazetesi ile birlikte çıkardı. Söz konusu karar dahilinde, belli şartları taşımakta olan firma ve kurumlara, ürünlere çevre etiketi basabilme yetkisi dolaylı yoldan verilmiştir.

Bizler, ekolojik bağlamda, Dünya'nın farklı bölgelerinde üretilmekte olan ürünleri, etkili bir şekilde, kontrol edebilmekte olan, söz konusu ürünlerin bünyeleri dahilinde hangi ham maddelerin bulunduğunu ortaya çıkaran sonrasında ise, ekolojik anlamda tam not alan ürünleri etkili bir şekilde, deneysel yollar ile test ettikten sonra, eko etiket verdirilmesi yolunda yardımcı olan firmalardan biriyiz.

Bünyemiz dahilinde, kimayagerler, deney uzmanları ve birçok farklı alan ve kategoride uzman bilim adamları bulunmaktadır. Çalışmalarına büyük bir yoğunluk ve sıklıkla devam etmekte olan bilim adamları günler geçtikçe çok daha etkili bir konum ve duruma gelebilmişlerdir. Daimi olarak kendilerini güncellemektedirler.

Bizler ekolojik sorumluluklarımız gereği son derece etkili bir şekilde söz konusu ürünleri araştırmaktayız. Gerek deneysel yollar ile gerekse de laboratuvarsal yöntemler ile... Bu alanda yapmakta olduğumuz çalışmalar, sonuçlandığında, söz konusu ürünler EUROLAB'a gönderilir. EUROLAB ellerine gelmiş olan ürünü, bünyesi dahilinde bulundurmakta olduğu kişilerce etkili bir şekilde söz konusu ürünü kontrol eder. Söz konusu onay EUROLAB bünyesinde geçtikten sonra, TÜRCERT tarafından etkili bir şekilde onaylanır. Ürününüz bu aşamalardan hemen sonra artık çevre etiketli bir ürün olarak karşımıza çıkar. Bünyemiz dahilinde kontrolleri gerçekleştirilmekte olan ürün, kontrol aşamalarına, TS EN ISO 14024 esasları baz alınmak üzere alınıyor. Tüm bunların yanı sıra Avrupayi koşullarda firmamızca etkili bir şekilde, göz önünde bulunduruluyor ve uygulanıyor...

Sözün özü her alan ve kategoriden ürün, üretimi yapmakta olan birey, kurum ve firmalar diledikleri zaman, söz konusu kurumlara giderek çevre etiketi başvurusunda bulunabilirler. Bizler bünyemiz dahilinde her yıl binlerce ürünü çevre etiketi kapsamında değerlendirmekte ve bu yönde çalışmalarını sürdürmekteyiz. Bu alanda, tecrübeli olan onlarca birey bünyemiz dahilinde çalışmaktadır.

Birçok açıdan etkin bir konum ve durumda bulunmakta olan söz konusu firmamız, ECOmark sertifikası vermekte olan ve aklınıza gelmiş ya da gelebilecek olan her türlü ürünü kullanmış, kullanmakta, kategorilerine göre değerlendirmekte olan bir firmadır.

Dünya genelinde, etkili bir şekilde faaliyet göstermekte olan yetkililer, bu alanda özellikle çevre etiketi konusunda, ön plana çıkan çalışmaları gerçekleştirmektedirler. Ülkemiz dahilinde de yakın zamanda alınmış karar neticesinde, birçok firma ve kurum yetkilisi ürünlerini, eko etiketli bir hal aldırmak üzere, çalışmalarına başladılar. Bu durum birçok açıdan değerlendirildiğinde, son derece önemli bir adımdır. Öyle ki yıllardan günümüze gelmekte olan söz konusu olan kontrolsüz ürünler gerek sağlık açısından gerekse de, bireye olan kesin ve net zararından dolayı birçok sorunu beraberinde getirmekteydi. Geçmiş yıllarda bütünüyle, gıda sektöründe yapılmakta olan, ekolojik ürün sertifikası gerçeği, günümüzde hayli etkili bir durum konuma gelmiştir. Elinizde var olan ürününüzün söz konusu etiket işlemlerini başlatabilmek için ülkemiz dahilinde, bulunmakta olan firmamıza başvurabilirsiniz. Kurumumuz, sizlerin, etkin bir şekilde vermekte olduğu ürünleri, bünyesi dahilinde, hazırlayarak belli başlı testlere tabi tutarak, ECOmark sertifikası vermektedir. Bu anlamda vermiş olduğumuz söz konusu sertifika son derece ciddi derecede etkinliği olabilmekte olan bir sertifikadır.

Ekoloji, Dünya üzerinde var olan her şeydir. Birbirinden farklı onlarca bilim dalına ve dahi mesleğe, insana doğrudan, direkt olarak etki edebilen, son derece gözde bir bilim dalıdır. Günümüzde farklı bilim alanlarına mensup olan bireyler dahil, birçok açıdan etkili bir şekilde araştırma yapmakta olan bilim adamları farklı kategorilerde de olsa, etkin olarak, söz konusu bilim dalına ekolojiye, etki edebilmektedir.

Çevre etiketi, Dünya dahilinde uzunca bir süredir etkili bir şekilde uygulanmakta olan bir uygulamadır. Özellikle 90 lı yıllardan bugüne Birleşmiş Milletler desteği ile etkili olarak kullanımına devam edilmektedir.

ECOLabel™ kısaca çevre etiketi, uluslararası kabul gören ekolojik çevre işaretidir, ülkemizde herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır, çeşitli çevre etiketleri içerisinde kabul gören en ünlü Amerikan menşeli uluslararası etikettir.

Başvuru Yap